Głodówka służy przywracaniu harmonii w organizmie
Hipokrates mawiał, że medycyna tkwi korzeniami w filozofii, czyli umiłowaniu mądrości. Odcięta od korzenia więdnie jak roślinka pozbawiona wody. Zdziwił by się wielki filozof, gdyby zobaczył, jak w naszych czasach – czasach rozumu spełnia się jego obawa. Jak wysoka technika, w którą uzbroiła się nowoczesna medycyna, a z drugiej strony anonimowość pacjenta w szpitalnej machinie podcina te korzenie. W końcu, na szpitalnym łóżku, zostaje nie człowiek ze swoimi problemami, które wywołały chorobę, ale anonimowy przypadek, któremu anonimowy lekarz aplikuje leczenie. A przecież choroba to nie grom z jasnego nieba, ani kara za grzechy, jak mniemano przed wiekami, ale odpowiedź organizmu na warunki jakie mu serwujemy. Choroba to czas na przerwę, moment odpoczynku, którego domaga się przeciążony tempem życia, stresem i nieodpowiednim żywieniem organizm. Powinniśmy zwolnić i dać mu szansę na przeorganizowanie się i samouleczenie. Tymczasem my chcemy działać. Aplikujemy leki, które mają pomóc, ale w większości przypadków pomagają zlikwidować jedynie objawy choroby, a nie jej istotę. A istotą choroby jest dysharmonia organizmu, która tylko wywołuje te objawy. Większość przypadków, które określamy mianem chorób: kaszel, katar, ropne lub alergiczne ogniska, reumatyzm, niedomagania różnych narządów i układów to tylko jeszcze jedna próba podjęta przez organizm służąca wyrzuceniu gromadzących się odpadów. Organizm próbuje wyrzucić je z ropą, flegmą, katarem, upławami, potem. Próby te podejmuje coraz częściej w miarę starzenia się i gromadzenia coraz większej ilości złogów.
Nie należy blokować naturalnych funkcji organizmu! Pozwolić wyrzucić nadmiar toksyn. Dobrze też nie czekać, aż organizm zachoruje z ich nadmiaru, ale podjąć działanie pomagające mu w tym oczyszczaniu, w zgodzie z naturą – podjąć głodówkę leczniczą. To stara jak świat (dosłownie) metoda, obecnie trochę zapomniana, ale powracającą znów do łask. Można ją nazwać operacją bez skalpela. Jest to czas dla organizmu na wyrzucenie odpadów i przeorganizowanie swoich funkcji. Badania pokazują, że osoby podejmujące raz w roku głodówkę leczniczą nie chorują lub chorują znacznie rzadziej niż inni.
Jak zacząć?
Kraków też nie od razu zbudowano. Proponujemy metodę małych kroczków. Na początek pierwsze przykazanie: nie ma dnia bez surówki i owoców. Surowe pożywienie, czyli obok warzyw i owoców orzechy, pestki ze słonecznika, dyni, różne nasiona powinno być jedzone przed innymi posiłkami, na pusty żołądek, a najlepiej rano do godziny 12. Codzienna porcja surówek i szklanka domowego soku z marchwi (a nie z kartonika, bowiem "kartonikowy" nie ma żadnych wartości) - to już jest dużo. Problem w tym, że po latach jadania gotowanych, papkowatych pokarmów surowizny nie smakują.
Dla wielu osób jest to więc krok milowy.
Potem organizm żąda więcej, sam zaczyna odczuwać, że niektóre z dotychczas jedzonych rzeczy mu szkodzą i wówczas można zrobić następny krok. Porzucenie słodyczy i innych nałogów często już wtedy nie jest wielkim wyrzeczeniem. Stopniowo oczyszczający się przewód pokarmowy daje sygnały i można wówczas już intuicyjnie wiedzieć, czego nasz organizm sobie życzy. Widząc wyniki tej diety, aż się chce robić następne kroki.
Zawsze trzeba w naszą wielką chęć przejścia od razu na zdrową dietę wkalkulować nawyki żywieniowe. Dobrze jest zrobić sobie dzień lub tydzień owocowo-warzywny i nie wpadać w panikę, jeśli będzie nas ciągnąć do ciasta, czy kawy. Nie karcić się za to, lecz dbać, aby te okresy zdrowego żywienia coraz bardziej wydłużać. Dobrze jest tez zwrócić uwagę na kalendarz księżycowy, czyli zaczynać pewne rzeczy zgodnie z prawem księżyca. Kobiety, najlepiej jeśli zrobią zmiany dzień, dwa po miesiączce, kiedy zaczyna się w ich życiu nowa faza.
Następny krok to jednodniowe diety na sokach (naturalnych, wyciskanych
własnoręcznie) i surówkach, a potem... jednodniowe głodówki na wodzie.
Wersją głodówki dla łamkomczuchów jest dieta dr. Dąbrowskiej, która zostala opisana na tej stronie.
Wiecej szczegółów na stronie internetowej poświęconej głodówkom:
http://www.glodowka.pl/
OCZYSZCZANIE STAWÓW
(metoda Michała Tombaka)
Przebieg kuracji (czas trwania: 3 dni):
Pierwszy dzień - 5 g liści laurowych zalać 300 ml wrzątku i gotować 5 minut, następnie przełożyć do termosu i pozostawić na 3- 4 godziny, aby powstał odpowiednio stężony odwar. Niektórzy terapeuci polecają, aby odczekać 4 - 5 godzin, można za pierwszym razem czyszcząc stawy zastosować słabszy odwar, a później mocniejszy. Po tym czasie przecedzić przez sito. Przygotowany odwar stosuje się dnia następnego, czyli należy go przygotować tak, żeby wieczorem usunąć liście i od rana stosować. Uzyskany płyn pije się powoli, małymi łykami w ciągu 12 godzin (w żadnym wypadku nie wolno wypić dużo na raz, może spowodować krwotok). Wieczorem należy zrobić lewatywę, gdyż wypłukane zanieczyszczenia mogą utkwić w jelicie i wywołać odczyn alergiczny.
Drugi i trzeci dzień - jak pierwszy. W trakcie kuracji nie spożywać produktów białkowych (mięso, jaja, mleko, żółty ser, twaróg, itp.)
Po skończeniu kuracji w kolejnym tygodniu wykonuje się co drugi dzień lewatywę. Po tygodniowej przerwie można kurację powtórzyć. W razie potrzeby można kurację powtarzać co 3 miesiące przez cały rok, a potem raz w roku. Może się zdarzyć, że wydalany podczas kuracji mocz (nawet co pół godziny) będzie miał różowe zabarwienie, gdyż sole mogą się tak szybko rozpuszczać, że będą podrażniać pęcherz moczowy. Podczas kuracji jedzmy dużo warzyw, owoców, dobra jest dieta wegetariańska. Warto pamiętać, że schorzenia stawów często znikają po przestawieniu się na taką dietę, co potwierdzają badania naukowe.
na podst. książki M. Tombaka "Droga do Zdrowia"
Dr med. Ewa Dąbrowska
DIETA WARZYWNO – OWOCOWA
W przypadkach nagłych i poważnych zachorowań lub w stanach zagrożenia życia leczenie farmakologiczne jest często jedynym ratunkiem lecz jeśli ono zawodzi, a choroba przedłuża się, zachęcam do stosowania diety warzywno – owocowej, jako nowatorskiej metody profilaktyki i leczenia.
Współczesna cywilizacja wiąże się z ogromnymi przemianami niemal we wszystkich dziedzinach życia, również w dziedzinie żywienia człowieka. Żywność naturalna utraciła swą wartość biologiczną w wyniku zastąpienia żywnością przetworzoną; rafinacja pozbawiła pokarm bezcennego błonnika, szeregu mikroelementów i witamin, zaś poddanie żywności wysokim temperaturom doprowadziło do zniszczenia enzymów i zmiany struktury przestrzennej białek. Następstwem przetwarzania żywności było pojawienie się na niespotykaną dotąd skalę szeregu przewlekłych chorób „cywilizacyjnych” o charakterze degeneracyjno – zapalnym z miażdżycą i nowotworami na czele. A przecież jeszcze przed 100 laty, gdy żywność była naturalna, główną przyczyną śmierci były choroby infekcyjne, takie jak grypa czy gruźlica, a nie - jak dzisiaj - zawały czy nowotwory.
Wiadomo jest, że człowiek jako istota biologiczna pozostał na przestrzeni wieków niezmienny, jego komórki mają wciąż te same potrzeby pod względem składników pokarmowych, co przed tysiącami lat. Jeżeli odejście od natury byłoby przyczyną chorób cywilizacyjnych, zatem naturalne pożywienie oparte na warzywach i owocach mogłoby być przykładem leczenia przyczynowego tych chorób.
Czym zatem jest proponowana dieta warzywno – owocowa?
Dieta ta, która w istocie ma charakter głodówki leczniczej, stosowana jako okresowa kuracja, dostarcza enzymów, mikroelementów, witamin, korzystnie alkalizuje i odtruwa, wzmacnia własne, samoleczące mechanizmy, przywraca równowagę przemian, czyli zdrowie. Po zakończeniu tej kuracji zaleca się włączenie na stałe naturalnego pokarmu opartego na warzywach, owocach, ziarnach, roślinach strączkowych z dodatkiem produktów zwierzęcych. Własne doświadczenia potwierdziły prawdziwość tezy, że pożywienie może być skuteczną metodą profilaktyki i leczenia chorób cywilizacyjnych.
Zasady leczenia dietą warzywno – owocową
Skład diety: Przez okres od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od wskazań, zaleca się dietę opartą na warzywach nisko skrobiowych, takich jak na przykład: korzeniowe (marchew, buraki, seler, pietruszka, rzodkiew), kapustne (kapusta, kalafior, brokuł), cebulowe (cebula, por, czosnek), dyniowate (dynia, kabaczek, ogórki), psiankowate (pomidor, papryka), liściaste (sałata, natka pietruszki, zioła). Równocześnie można spożywać niskocukrowe owoce takie jak: jabłka, grejpfruty, cytryny i nieduże ilości jagód. Szczególnie cenne są zielone soki, które pochodzą z zielonych pędów roślin. Są one bogatszym źródłem bioaktywnych składników niż korzenie, posiadają chlorofil, którego budowa chemiczna jest podobna do hemoglobiny, mają aktywne enzymy, które oczyszczają, odtruwają, odnawiają krew, ułatwiają trawienie, alkalizują, dostarczają tlenu, energii, witamin i minerałów w najlepiej przyswajalnej postaci.
Przykłady zielonych pędów na soki: natka pietruszki, seler naciowy, botwina, mniszek, pokrzywa, szczaw, szpinak, brokuł, kapusta, sałata, kiełki lucerny, trawa z pszenicy.
Warzywa i owoce można jeść na surowo, w postaci surówek, zup warzywnych przyprawianych ziołami, warzyw duszonych, pieczonych.
Wśród napojów poleca się picie: wody, soków warzywnych i owocowych, herbat owocowych lub ziołowych, kompotów bez cukru, wywarów z warzyw. W czasie kuracji nie należy spożywać żadnych innych pokarmów jak np. chleba, kasz, oleju itp. Również nie należy pić kawy, mocnej herbaty, alkoholu, ani palić papierosów.
Wersje diety: Najcenniejsze są warzywa i owoce surowe, gdyż posiadają aktywne enzymy i biokatalizatory, a wśród nich około 10 tysięcy antyoksydantów m.in. polifenoli, likopenu, witaminy C, E, beta karotenu, oraz chlorofil, mikroelementy i błonnik. Jednakże nie zawsze dieta ta jest dobrze tolerowana. W przypadku pojawienia się bólów brzucha, uporczywych wzdęć lub niechęci do diety zaleca się przez kilka dni wersję sokową diety (soki warzywne i owocowe, woda, herbaty owocowe, ziołowe, wywary warzywne) lub wersję gotowaną (warzywa gotowane, zupy warzywne, jabłka gotowane) zwłaszcza w przypadku chorych gastrycznych.
Istnieje też wersja eliminacyjna diety warzywno – owocowej, czyli wykluczenie pewnych pokarmów, a zwłaszcza:
ogórków kiszonych i soli u chorych z nadciśnieniem i również u chorych z obrzękami, gdyż sól zatrzymuje wodę i zwiększa ciśnienie krwi,
gotowanej marchwi, dyni, buraków, musu z jabłek i soku z marchwi u chorych z cukrzycą, gdyż warzywa gotowane zwiększają poziom cukru we krwi,
w przypadku alergii pokarmowej należy wykluczyć pokarmy alergizujące i nietolerowane w oparciu o testy na alergie i nietolerancje pokarmowe.
Leki w czasie diety: W czasie stosowania diety warzywno – owocowej zmienia się metabolizm i łatwo mogą ujawniać się działania uboczne leków. Ponieważ wraz z redukcją masy ciała dość szybko normalizuje się ciśnienie tętnicze i również poziom cukru, dlatego należy pod kontrolą ciśnienia i poziomu cukru redukować dawki leków hipotensyjnych, moczopędnych i przeciwcukrzycowych. Również pod wpływem diety normalizuje się przemiana cholesterolu, więc leki przeciw cholesterolowe często udaje się przerwać. U jednej z pacjentek, która nie przerwała w czasie diety Lipanthylu, leku przeciw cholesterolowego, który na ogójest bezpieczny, wystąpiły bóle łydek i ponad 20 - krotny wzrost aktywności enzymów martwicy mięśni. Przerwanie leku i kontynuacja diety przywróciły do normy wartości enzymów. W innym przypadku moczopędny lek Verospiron spowodował rozwój gruczołów piersiowych (ginekomastię), jako uboczne działanie leku u pacjenta, który był na diecie.
Szczególnej ostrożności wymagają leki przeciwkrzepliwe. W takich przypadkach należy częściej kontrolować układ krzepnięcia i korygować dawki leków, ponieważ może wystąpić skaza krwotoczna w postaci sińców, czy krwawień. Stosowanie insuliny jest w tracie diety niebezpieczne ze względu na możliwość niedocukrzenia. W takim przypadku należy szybko podać do wypicia roztwór miodu, czy zjeść słodki owoc. U pacjentów z otyłością i cukrzycą typu II stosujących dietę, zwykle udaje się przerwać tabletki przeciwcukrzycowe, a nawet insulinę. Leków hormonalnych zwykle nie przerywa się, dopiero po kuracji dietą należy przeprowadzić korektę dawek przyjmowanych hormonów w zależności od poziomu hormonów własnych.
Uwaga! Dawki leków należy modyfikować pod kontrolą lekarza.
Czym można wspomóc oczyszczanie organizmu w trakcie diety? Ponieważ toksyny są główną przyczyną chorób, dlatego też należy je usunąć wszelkimi dostępnymi sposobami. Wśród metod wspomagających należy podkreślić ruch, a zwłaszcza spacery, gimnastykę, ćwiczenia oczu według Batesa, pływanie, siłownia itp.
Ruch uruchamia w organizmie te same mechanizmy co post; wywołuje redukcję masy ciała, ciśnienia, cukru, cholesterolu, zakrzepów itp. Pomocne są też lewatywy, hydrokolonoterapia, masaże, sauna i zabiegi fizykoterapeutyczne.
Przeciwwskazania do diety warzywno – owocowej
Głównym przeciwwskazaniem jest trudny do opanowania lęk przed dietą, który wyzwala w organizmie reakcje stresowe, które uniemożliwiają włączenie się własnych samoleczących mechanizmów.
Innym przeciwwskazaniem do diety jest stosowanie leków hamujących układ immunologiczny takich jak na przykład hormony sterydowe czy cytostatyki, również posterydowa lub autoagresyjna niedoczynność nadnerczy (choroba Adisona).
Innym przeciwwskazaniem są choroby wyniszczające jak krańcowa niewydolność narządów, choroba nowotworowa w stadium zaawanowanym, stany związane ze wzmożonym metabolizmem jak nadczynność tarczycy, okres ciąży, karmienia, u małych dzieci, u dziewcząt w okresie dojrzewania. Dieta jest przeciwwskazana w przypadku transplantacji narządów np. nerek i w ciężkich depresjach.
Przebieg kuracji dietą warzywno – owocową - kryzysy ozdrowieńcze.
Na początku kuracji, w miarę odtruwania organizmu, mogą pojawiać się krótkotrwałe „kryzysy ozdrowieńcze” np. osłabienie, bóle głowy, nudności, wymioty, biegunka, stany podgorączkowe itp., będące wyrazem uwolnienia toksyn z tkanek i przeniknięcia ich do krwi. Osoby, które wcześniej stosowały terapie oczyszczające, lub prowadziły zdrowy tryb życia, zwykle nie mają żadnych kryzysów.
W grupie 320 naszych chorych obserwowaliśmy następujące kryzysy: bóle głowy (45%), bóle brzucha (43%), biegunka (34%), bóle stawów, bezsenność czy zawroty (20%), zmiany skórne (5%). Objawy „kryzysów ozdrowieńczych” zwykle występują na początku diety, często ustępują samoistnie i nie wymagają najczęściej leczenia, wiążą się z mobilizacją własnych samoleczących mechanizmów. W razie pojawienia się bólów głowy, czy innych dolegliwości można wykonać oczyszczenie jelit (lewatywa), gdyż wówczas organizm pozbywa się dużych ilości toksyn, zwłaszcza z żółcią i następuje szybka poprawa stanu zdrowia. Pomocna jest także aktywność ruchowa, picie większej ilości wody. U pacjentów z zaparciami pomocne są lewatywy czy zabiegi hydrokolonoterapii.
U pacjentów cierpiących na choroby gastryczne na początku diety może wystąpić biegunka, która jest wyrazem złuszczania starego, zwyrodniałego nabłonka jelit wraz z równoczesną regeneracją zdrowego nabłonka. Czas naprawy wynosi zaledwie 36 godzin. Od tej pory pacjenci zwykle mogą już jeść surowe warzywa i owoce bez dolegliwości.
W przypadku utajonych ognisk bakterii w czasie diety mogą nasilić się objawy zapalne: dreszcze, gorączka, ból, obrzęk, zaczerwienienie, wzrasta OB, przeciwciała, białka zapalne itp. Objawy te po kilku dniach samoistnie ustępują. Są to objawy korzystne, świadczące o większej aktywności układu immunologicznego w rozpoznawaniu i niszczeniu bakterii.
Po kryzysach obserwuje się najczęściej stopniową poprawę samopoczucia i ustępowanie chorób.
Co dalej po diecie? Po kuracji dietą warzywno – owocową zaleca się włączenie żywienia pełnowartościowego, opartego na naturalnych, nie oczyszczonych przemysłowo pokarmach pochodzenia głównie roślinnego i wprowadzenie na stałe zwyczaju postów na warzywach i owocach, np. 1 – 2 dni w tygodniu, albo 1 tydzień diety w miesiącu, lub inaczej. Leczenie wspomaga aktywny ruch, np. gimnastyka. Dzięki takiemu stylowi życia najczęściej udaje się utrwalić wyniki leczenia i zapobiec nawrotom chorób, gdyż tajemnica zdrowia i długowieczności tkwi w utrzymaniu czystości wewnętrznej ciała. Powrót do dawnego złego stylu życia powoduje nawrót chorób i konieczność powrotu do leków.
Uwaga! Autor nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne powikłania wynikłe ze stosowania diety warzywno – owocowej bez nadzoru lekarskiego.
opracowane na podsta. Ksiażki dr Ewy Dąbrowskiej Przywracać zdrowie żywieniem
oraz
http://ewadabrowska.pl
Do stosowania wewnętrznego stosujemy 3% wodę utlenioną. Zażywać zaczynając od 1 kropli na dwie-trzy łyżki wody 3 x dziennie przed jedzeniem lub 1.5 – 2 godziny po posiłku. Codziennie zwiększać dawkę o 1 kroplę, aż dojdziemy do 10 kropli. Przerwać kurację na 2 – 3 dni i podjąć ją znowu, ale już w dawce 10 kropli, robiąc przerwę co 1-3 dni. Można powyższe ilości wody utlenionej wymieszać w szklance wody. Będziemy dzięki temu bardziej nawodnieni, a gdy będziemy pić ją na rano na czczo to dodatkowo wydalimy z pęcherzyka żółciowego zgęstniałą przez noc żółć, która jest głównym czynnikiem kamieniotwórczym. Objawy odwodnienia organizmu zobacz tutaj.
Najlepiej pić wodę utlenioną ze szczyptą soli (wziąć sól do ust i popić wodą wymieszaną z wodą utlenioną). W ciągu dnia całkowita ilość soli nie powinna przewyższać 2-3 g i nie powinno się tego przekraczać. Niektórzy nie robią przerw w piciu wody utlenionej.
W razie konieczności dzieciom do 5 roku życia można podawać po 1-2 krople na łyżkę wody, od 5 do 10 roku życia – po 2-5 kropel, od 10 do 14 lat – po 5-8 kropel jednorazowo, również 30 minut przed posiłkiem lub 1,5 – 2,0 godziny po posiłku.
Woda utleniona powinna być pita na pusty żołądek przed jedzeniem lub 1,5 do 2 godzin po jedzeniu.
Nie należy używać chlorowanej wody kranowej.
Woda utleniona jest używana do pasteryzacji mleka w większości krajów na całym świecie. 12 kropli 35% wody utlenionej na 1,1 litra mleka jest równoznaczne z pasteryzacją. W świeżych sokach z marchwi i bananów znajduje się enzym, który rozkłada wodę utlenioną na wodę i tlen podczas kontaktu. Nie używać napojów słodzonych, alkoholowych lub gazowanych. Jeżeli twój żołądek się rozstroi na danym poziomie, zostań na tym poziomie lub wróć do poprzedniego poziomu. Kiedy reagujemy na wyższe dawki, można używać więcej wody.
Aplikacja do nosa i do uszu:
W każdej chorobie, stanach dyskomfortu (grypa, przeziębienie, ból głowy) – szczególnie w chorobie Parkinsona, stwardnieniu rozsianym, dolegliwościach górnych dróg oddechowych (zapalenie zatok przynosowych lub czołowych), szumie w uszach i innych, należy zakrapiać nadtlenek wodoru do nosa, rozcieńczywszy 15 kropel w łyżce stołowej wody. Całą pipetkę wkrapiać najpierw do jednej, a potem do drugiej dziurki. Po 1-2 dniach można zwiększyć dawkę – po 2-3 pipetki do każdej dziurki. Potem można wprowadzać do jednego centymetra sześciennego za pomocą jednogramowej strzykawki. Kiedy po upływie 20-30 sekund z nosa zacznie wydzielać się śluz, należy udać się do łazienki, skłonić głowę na ramię, zatkać palcem tę dziurkę w nosie, która znajduje się wyżej, a przez dolną spokojnie wydmuchać wszystko, co wydostaje się z nosa. Następnie przechylić głowę na drugie ramię i powtórzyć to samo. Przez 10-15 minut nic nie jeść i nie pić.
Przy krwotokach z nosa (o tym dobrze wiedzą lekarze pogotowia) nos zatyka się tamponami z 3% nadtlenkiem wodoru, a następnie szuka się przyczyny krwawienia.
W różnych dolegliwościach uszu i w niedosłuchu należy stosować początkowo 0,3-0,5% roztwór nadtlenku wodoru (ok. 1 ml 3% H2O2, czyli wody utlenionej, na 1 stołową łyżkę wody). Po kilku dniach można stężenie roztworu zwiększyć do 1-2% (zakrapiać lub umieszczać w uchu tampon z waty).
Uwaga:
Biorąc wodę utlenioną bezpośrednio przed snem można mieć trudności z zasypianiem, ponieważ wzrasta poziom tlenu w komórkach.
Osoby, które miały przeszczepy, nie mogą stosować wody utlenionej. Woda utleniona stymuluje system odpornościowy i może spowodować odrzucenie przeszczepu.
Negatywne działanie nadtlenku wodoru przy stosowaniu wewnętrznym wyjaśnić należy tym, że w przewodzie pokarmowym jest mało enzymu katalazy lub nie ma go wcale. Oto dlaczego dobrano dawkę nie przewyższającą 10 kropel w trakcie jednego wlewu 1 godzinę przed posiłkiem lub 1,5-2,0 godziny po posiłku.
Nawet sami chorzy mogą określić dla siebie dawkę, która wydaje się im do przyjęcia i nie wywołuje dyskomfortu, na przykład nawet nie przewyższającą 3-5 kropel jednorazowo.
W naszym „cywilizowanym życiu” jemy smażone, wędzone, a dodatkowo zatrute chemią, pozbawione tlenu pokarmy, i dlatego do ich strawienia potrzeba go bardzo dużo. A tkanki żyją praktycznie w środowisku beztlenowym i zmuszone są walczyć o każdy dodatkowy łyk powietrza.
Dlatego u niektórych osób przyjęcie nawet 2 kropel nadtlenku wodoru wywołuje nieraz różne dolegliwości z omdleniem włącznie, podobnie jak to ma miejsce z mieszczuchem, który ocknął się w lesie.
Jednak w związku z tym, że organizm ludzki – na skutek siedzącego trybu życia, sposobu żywienia i innych czynników – praktycznie zawsze odczuwa niedobór tlenu, przyjmowanie nadtlenku wodoru przy jakichkolwiek zaburzeniach nie okaże się zbędnym.
Jeśli po zażyciu nadtlenku wodoru pojawią się jakiekolwiek nieprzyjemne efekty, bóle, ociężałość i inne, to przerwijcie zażywanie na 1 -2 dni, albo też zmniejszcie dawkę do 3-5 kropel.
W czasie używania nadtlenku należy zażywać witaminę C (jeden ząbek czosnku dziennie spełni to zadanie).
Nadtlenek wodoru należy przechowywać w ciemnych naczyniach, naczynie musi być hermetycznie zamknięte, ponieważ w kontakcie z powietrzem nadtlenek wodoru szybko ulega rozkładowi. Dotyczy to również roztworów nadtlenku wodoru (wody utlenionej).
Zastosowania zewnętrzne wody utlenionej
Użyć sody oczyszczonej i takiej ilości 3% wody utlenionej, aby zrobiła się pasta, lub zanurzyć szczoteczkę do zębów w 3% wodzie utlenionej i umyć zęby. Woda utleniona rozpuszcza kamień nazębny, tworzy zdrowe dziąsła i wybiela zęby. Soda oczyszczona i woda utleniona tworzą najlepszą pastę do zębów.
Do płukania jamy ustnej stosować 1 łyżeczkę 3% roztworu na 50 ml wody.
Jako kompresy, wcierania w dowolne chore miejsce (okolica serca, stawy itd.), smarowania powierzchni skóry przy chorobie Parkinsona, stwardnieniu rozsianym: 1-2 łyżeczki 3% roztworu nadtlenku wodoru (standardowa woda utleniona) na 50 ml wody, ze stopniowym zwiększeniem stężenia roztworu aż do 3% (czyli do stężenia nierozcieńczonej wody utlenionej).
W chorobach skóry (egzema, łuszczyca i inne) można stosować nie tylko nierozcieńczoną wodę utlenioną (3% roztwór nadtlenku wodoru), ale i 15-25-33% nadtlenek wodoru, przygotowany z tabletek Hydroperytu, który można nabyć w sklepach z odczynnikami chemicznymi. Należy smarować wysypki 1-2 razy dziennie, aż do całkowitego ich ustąpienia.
Jeśli cierpicie na grzybicę stóp albo innych części ciała, lub brodawki na ciele i inne wykwity, należy je smarować 3% roztworem H2O2 (nierozcieńczoną wodą utlenioną) przez kilka dni, a dolegliwości znikną.
Przy zainfekowanych ranach, procesach ropnych, krwiakach itp., nadtlenek wodoru sprzyja szybszemu gojeniu się. Jak wiadomo, dobrym środkiem dezynfekującym przy płytkich ranach, pęknięciach i chorobach skóry są ałuny. Ich zastosowanie będzie skuteczniejsze w połączeniu z nadtlenkiem wodoru: do 10% roztworu ałunów (na 10 ml wody 10 g ałunów) dodać 1 łyżeczkę 3% nadtlenku wodoru. Roztwór ten jest świetnym środkiem do leczenia wrzodów, chorób skóry, powierzchniowych ran i zapalenia węzłów chłonnych.
Wykorzystanie nadtlenku wodoru w kąpielach. Zazwyczaj zwracamy niewiele uwagi na naszą skórę, a przecież jej powierzchnia to 2 m². Działa ona jak nerki i płuca. Znaczy to, że przez skórę również oddychamy, i przez nią odprowadzane są produkty metabolizmu. Oto dlaczego po ćwiczeniach fizycznych i po spoceniu się należy koniecznie wziąć lekki prysznic, w przeciwnym bowiem razie szkodliwe substancje ponownie znajdą się w organizmie.
W celu zażycia jednej ciepłej kąpieli należy wziąć 5-6 buteleczek wody utlenionej (po 40 ml). Czas kąpieli to 30-40 minut. Dolewaj ciepłej wody, aby utrzymać temperaturę. Następnie należy umyć się czystą wodą.
Pamiętajcie jednak, że mydła i szampony, zawierają w swym składzie zasady i zmywając z powierzchni skóry kwaśną warstwę ochronną, czynią nas naprawdę nagimi wobec infekcji, które mogą przeniknąć przez skórę. Cykl zabiegów – 5-6 kąpieli co drugi dzień – można powtórzyć po upływie dwóch tygodni.
Bardzo dobrze działa na skórę sauna parowa z nadtlenkiem wodoru, która jest już od dawna oficjalnie zalecana w wielu krajach: Anglii, USA, Kanadzie.
Jak działają kąpiele z nadtlenkiem wodoru?
Normują stolec, wypędzają glisty, regulują powłokę skórną, w egzemie, łuszczycy, zapaleniach skóry i wrzodach troficznych, łagodzą ból kręgosłupa, stawów i mięśni.
Uwaga! Podczas kąpieli z nadtlenkiem wodoru możliwe jest zaobserwowanie podwyższonej temperatury ciała, pojawienie się zaróżowień na skórze, niewielkie kłopoty ze stolcem. Nie ma w tym nic niepokojącego – są to oznaki zanieczyszczenia organizmu. Im większe zanieczyszczenie, tym bardziej wyrażą się te objawy. Natomiast zdrowy człowiek po takiej kąpieli odczuje jedynie ulgę.
Zastosowanie wody utlenionej w kosmetyce
Wszystkie istniejące środki kosmetyczne – kremy, żele i balsamy – wykazują jedynie zewnętrzne działanie. A przecież zaburzenie funkcji komórki zależy od wewnętrznego stanu organizmu – od jego zanieczyszczenia. A ono z kolei zależy przede wszystkim od tego, czy komórki otrzymują odpowiednią ilość tlenu. Suchą skórę, zaskórniki, zmarszczki i wiele innych likwiduje się dobrze przy pomocy nadtlenku wodoru.
Należy przemywać twarz ciepłą wodą, dobrze ją wytrzeć i – zmoczywszy watkę w nadtlenku o stężeniu 1-2%, a potem 2% – wymasować twarz i szyję. Po 20-30 minutach należy ponownie opłukać twarz w ciepłej wodzie.
Identyczny zabieg można wykonać przy cellulicie, wzmocni się działanie nadtlenku wodoru za pomocą masażera lub aplikatora Kuzniecowa, a najlepiej Lyapko (każda inna rękawica lub gumowa gąbka do cellulitu spełni tu swą rolę). Należy wymasować biodra, brzuch, ręce i nogi, a następnie zwilżyć powierzchnię skóry 3% nadtlenkiem wodoru.
Trzymaj spryskiwacz z 3% wodą utlenioną pod prysznicem. Spryskaj swoje ciało po umyciu. Chroń oczy, brwi i włosy.
Mocz stopy w 3% ciepłej wodzie utlenionej aż odczujesz poprawę.
Oczyszczanie wątroby i pęcherzyka żółciowego to jedna z najważniejszych technik, które można zastosować w celu poprawy swojego zdrowia. Oczyszczanie tego pierwszego organu wymaga 6 dni przygotowań oraz następujących po tym 16-20 godzin wlaściwego oczyszczania , potrzebne są następujące składniki:
- sok jabłkowy(świeżo wyciskany)
- sól gorzka(siarczan magnezu)
- oliwa z oliwek-połowa szklanki
-175ml soku z cytryny
Przez sześć dni wypijamy codziennie min. litr soku jabłkowego.Kwas jabłkowy zawarty w soku zmiękcza kamienie zólciowe i sprawia że swobodnie przechodzą one przez przewody żółciowe. Oprócz soku pijemy również 6-8 szklanek czystej wody.
Podczas całego tygodnia unikamy zimnych i mrożonych produktów i napojów, oraz produktów pochodzenia zwierzęcego, nabiału i smażonego jedzenia.
Ostatnią część oczyszczania należy przeprowadzić podczas weekendu kiedy to nie znajdujemy się pod presją obowiązków i mamy czas na odpoczynek. Dodatkowo dobrze jest gdzy faza oczyszczania zbiega się z dniem pomiędzy pełnią księżyca a jego nowiem. Podczas Pełni organizm na ogół zachowuje wiecej płynów w mózgu i tkankach.
W przypadku zażywania leków unikajmy zażywania suplementów , witamin ileków o ile oczywiście nie są one ABSOLUTNIE KONIECZNE!
Na kilka dni przed oczyszczaniem nalezy dokladnie oczyścić okrężnicę (RZEWIENIEM, SENESEM LUB LEWATYWAMI)
.................................................................................................
Szóstego dnia rano wypijamy litr soku jabłkowego.dopuszczalne są małe posiłki maksymalnie do godziny 13.00. Dozwolone są owoce i warzywa, ryż , kasze. NIE WOLNO spożywać produktów białkowych!!
Po godzinie 13.30 możemy pić wyłącznie wodę.
WIECZÓR
18.00 4 łyzki soli gorzkiej dodajemy do 0,7l wody .Wystarczy to na 4 porcje po 0,2l Teraz wypijamy pierwszą porcję(3/4szkl)
20.00 pijemy drugą porcję soli(3/4szkl)
21.30 jeśli do tej pory nie wyprózniliśmy się to należy zastosować lewatywę
21.45 mieszamy sok z cytryny(3/4szkl) z oliwą z oliwek(1/2 szkl)
przygotowujemy łóżko do spania, przebieramy się w piżamę
22.00 stajemy przy łóżku( nie siadamy) i wypijamy-najszyciej jak się da- mieszankę oliwy z cytryną.
OD RAZU NALEŻY SIĘ POŁOŻYĆ!!!!!
WYŁĄCZYĆ SWIATŁO, TELEWIZJĘ , GŁOWA POWINNA LEŻEĆ WYŻEJ OD ŻOŁĄDKA. Leżymy tak min. 20 min nie ruszając się .Jeśli pojawią się mdłości można polożyć na prawym boku.Podłożyć termofor pod prawy bok.
Powinniśmy poczuć jak kamienie przemieszczają się....
W połowie nocy, a najpóżniej rankiem nastąpi seria wypróżnień
PORANEK
6.00 pijemy trzecią porcję soli gorzkiej
Jeśli odczuwamy silne pragnienie możemy wypić szklankę ciepłej wody
8.00 pijemy czwartą część soli gorzkiej
10.00 teraz możemy wypić szklanke wyciśnietego soku z jabłek, ewentualnie świeży owoc
Tego dnia oraz przez kolejne 2-3 dni możemy spożywać lekkostrawne posiłki, tj. ryż warzywa owoce etc
Spodziewane rezultaty
Wydalenie kamieni żółciowych o zielonym zabarwieniu, najmłodsze jasny kolor, starsze -ciemniejszy.
CUKIER - CICHY ZABÓJCA
Każdy czas jest dobry na zmianę naszych przyzwyczajeń żywieniowych, szczególnie wiosna nastraja do zmian- przyroda się odnawia, człowiek jako jej część również powinien. Najtrudniej zmienić codzienność, do której każdy z nas przywykł, zapominajĄc lub niezauważając jakie spustoszenie czynią w naszym organiźmie nasze ukochane słodycze.
Sytuacja jest tak niepokojąca, że Światowa Organizacja Zdrowia, by ograniczyć ilość cukru w diecie do maksymalnie sześciu kostek na dobę. To bardzo ważne, bo nadmiar cukru we krwi w prosty sposób prowadzi do:
otyłości,
cukrzycy,
choroby Alzheimera,
raka piersi, trzonu macicy,
raka jelita grubego,
nadmiar cukru podwójnie zwiększa ryzyko wystąpienia ataku serca,
drastycznie zwiększa wystąpienia niewydolności wątroby.
Gdzie sie kryje cukier?
Warto mieć świadomość, że cukier dodawany jest nie tylko do słodyczy. Znajdziemy go również tam, gdzie często się go nie spodziewamy:
keczup – około 2 łyżeczki w 2 łyżkach,
słodki jogurt – może zawierać aż 6 łyżeczek w 150 ml
musli,
pieczywo – syrop glukozowy jest ważnym składnikiem co drugiego chleba,
Jak cukier uzależnia?
Zjedzenie czegoś słodkiego powoduje wydzielenie dopaminy. Z czasem jednak organizm broni się, co sprawia, że wydzielenie dopaminy jest możliwe w takiej samej ilości po dostarczeniu większej ilości cukru. Powtarzające się „słodkie uczty” zmniejszają wrażliwość ośrodka odpowiedzialnego za wydzielanie neuroprzekaźnika. Potrzeba coraz większej ilości cukru, by uzyskać ten sam efekt. Dlatego też ostatnie badania wskazują, że słodkie ciasteczka mogą być tak samo wciągające jak dopamina czy morfina. Zaobserwowano, że ograniczenie ilości cukru powoduje objawy odstawienia – lęk, rozdrażnienie, zmęczenie
Od poniedziałku zaczynamy akcję "Moje trzydzieści dni bez słodyczy"
Kto się przyłącza?? ZAPRASZAM!!!
W załączniku tabelka do wydruku i powieszenia na lodówce. :-)
CZAS START!
CYNK
wpływa na gojenie się ran oraz prawidłowy rozwój płodu, dodatkowo posiada właściwości przeciwzapalne. Dzienne zapotrzebowanie 10-19mg. Organizm nie wytwarza ani nie magazynuje cynku, dlatego musi być on stale dostarczany z zewnątrz.
występowanie: pokarmy zawierające znaczne ilości białka. Dużo w wołowinie, wieprzowinie, wątrobie, drobiu (zwłaszcza w ciemnym mięsie), jajach, owocach morza (zwłaszcza ostrygach). Sery, fasola, orzechy, migdały, kiełki pszenicy.
FLUOR
jest obecny we wszystkich tkankach oraganizmu. Wpływa na szybkość działania enzymów. W szkliwie zębów zastepuje wapń tworząc fluorapatyt zabezpieczający zęby przed próchnicą. Dzienne zapotrzebowanie 1-3mg
FOSFOR
niezbędny do prawidłowego funkocjonowania, wzrostu i dzielenia się komórek.Fosfor jest podstawowym składnikiem metabolizmu węglowodanów, tłuszczów i białek.Dzienne zapotrzebowanie 800-1200mg
JOD
wpływa na prawidłową czynność tarczycy. Polecany wszystkim zamieszkującym z dala od morza, a w szczególności kobietom w ciąży. Jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu. U dorosłych brak jodu powoduje ociężałość umysłową. Dzienne zapotrzebowanie 0,05-0,2mg.
występowanie: ryby morskie, morszczyn pęcherzykowaty, spirulina, rzodkiewka, marchew, pomidory, ziemniaki, kapusta, żółtka z jajek, banany, truskawki, czereśnie, fasola, szpinak, rabarbar. Warzywa i owoce hodowane na glebach w rejonach morskich.
KRZEM
Nazywany jest pierwiastkiem życia. Wpływa na opóźnienie procesów starzenia się organizmu jak również wykazuje właściwości pomocne przy leczeniu zwyrodnienia stawów. Zapobiega osteoporozie. Dzienne zapotrzebowanie wynosi ok.200mg.
występowanie: skrzyp, poziewnik, rdest ptasi, perz, pokrzywa, podbiał, turzyca piaskowa, łuski ziarna zbóż, skórce owoców, czosnku, szczypiorku, mleczku pszczelim, woda źródlana.
LIT
Wpływa korzystnie na układ krążenia i zapobiega chorobie wieńcowej. Weglan litu jest tzw. stabilizatorem nastroju stosowanym w psychiatrii. Dzienne zapotrzebowanie nie przekracza 0,1mg.
występowanie: wody mineralne (np. Zuber), ziemniaki, pomidory, sól z Wieliczki.
MAGNEZ
bierze udział we wszystkich procesach biochemicznych organizmu. Zapobiega chorobom nowotworowym, stresom, przedwczesnej miażdzycy, zatruciom przemysłowym, decyduje o prawidłowej czynności układu immunologicznego i nerwowo-mięsniowego, zmniejsza objawy astmy, stres i zaburzenia snu oraz wpływa korzystnie na przemianę materii i pracę serca. Dzienne zapotrzebowanie 350-400mg.
występowanie: kakao, czekolada gorzka, otręby, produkty pełnoziarniste, orzechy, migdały, kukurydza, ryż, warzywa strączkowe, ciemnozielone warzywa liściaste i skorupiaki, suszone śliwki, suszone brzoskwinie.
MANGAN
jest elementem strukturalnym układu kostnego i skóry. Mangan to również pierwiastek "drugiej młodości". Jego obecność jest niezbędna do metabolizmu wit. E i B1. Od manganu zalezy aktywnośc płciowa, barwniki włosów oraz zawartośc kolagenu w tkankach. Dzienne zapotrzebowanie 2,5-5,0mg.
MIEDŹ
bierze udział w wytwarzaniu czerwonych krwinek oraz tworzeniu kości i kolagenu. Jest niezbędna w w transporcie i wchłanianiu żelaza. Znacząco pomaga w gojeniu się ran. Dzienne zapotrzebowanie to 2-3mg.
występowanie: orzechy, wątroba wołowa, grzyby, ostrygi, nasiona zbóż, burak, cebula, szpinak, migdały, kalarepa, pomidory, por, wiśnia, jabłko, pomarańcza, pyłek kwiatowy
MOLIBDEN
stymuluje funkocjonowanie enzymów.Uczestniczy w procesach odtruwania organizmu, hamuje rozwój nowotworów.Ma działanie przeciwzapalne, antywirusowe i przeciwtrądzikowe.zaburzenia widzenia, Brak molibdenu powoduje zaburzenia widzenia, ospałośc, wypadanie włosów, wypryski i szybkie męczenie się. Dzienne zapotrzebowanie 0,15-0,50mg
POTAS
konieczny do prawidłowej pracy serca. Odgrywa istotne znaczenie przy produkcji białek i tłuszczów stanowiąc podstawowy składnik komórki. Reguluje gospodarkę elektrolitów w organiźmie oraz przewodzenie impulsów nerwowych, obniza ciśnienie krwi. Dodatkowo pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu będących odpadami w procesach matabolizmu. Dzienne zaptrzebowanie 1850-5600mg
występowanie: ziemniaki, banany, pomidory, truskawki, pomarańcze, mięso, drób, mleko, jogurt
SELEN
Wykazuje właściwości odkażające. Wspomaga zwalczanie wirusów. Dodatkowo stosowany przy profilaktyce nowotworowej i choroby wieńcowej. Mobilizuje organizm do produkcji ciał odpornościowych. Spowalnia starzenie się tkanek i utrzymanie ich w młodzieńczej elastyczności. Dzienne zapotrzebowanie 0,02-0,05mg.
występowanie: drożdże, czosnek, owoce morza, sól morska, nerki, wątroba, serce, jajka, otręby pszenne, ziarna kukurydzy, pomidory, grzyby, jabłko, ocet jabłkowy.
SÓD
steruje gospodarką wodną organizmu.Pomaga zachować prawidlową pobudliośc mięśni i nerwów oraz podtrzymuje równowagę kwasowo-zasadową organizmu.Niedobór sodu wywołuje zmęczenie , skórcze mięsni oraz osłabienie zdolności koncentracji.Dzienne zapotrzebowanie 1100-3300mgDuża rozpietośc uzależniona jest od obciążeń fizycznych i stanów chorobowych(np silne pocenie się powoduje utratę sodu z organizmu)
WAPŃ
jest składnikiem elementów strukturalnych kości, zębów i paznokci. Odpowiedzialny jest za prawidłową czynność serca i układu nerwowego. Jest niezbędny w profilaktyce osteoporozy i chorób nowotworowych. Wpływa korzystnie na przemianę materii, działa przecialergicznie, wspomaga leczenie procesów zapalnych, a także obniża ciśnienie krwi. Dzienne zapotrzebowanie 800-1200.
występowanie: nabiał: mleko, jogurty, sery,jaja, śledź, łosoś, sardynki, szprotki, brokuły, migdały
ŻELAZO
jest niezbędne do budowy czerwonych krwinek, bierze udział w transporcie tlenu w procesie oddychania komórkowego. Wpływa na pracę mięśni, poprawę koncentracji i wyglądu skóry oraz powoduje wzrost odporności organizmu na infekcje. Stosowane w leczeniu anemii oraz w zwalczaniu wypadania włosów. Dzienne zapotrzebowanie to ok.10-18mg. Dla lepszego przyswajania podawać z witaminą C.
wystepowanie: pokrzywa, pietruszka, natka, orzechy, produkty zbożowe z żyta i owsa, migdały, owoce strączkowe, wątroba, nerki, śliwki, suszone morele, rodzynki, żółtko, drożdże, kakao.
CHLORKI
obecne w wodach zapobiegaja zachwianiu równowagi kwasowo-zasadowej co wpływa korzystnie na samopoczucie, wydajność pracy i kondycje fizyczną. Dzienne zapotrzebowanie -ok250mg
DWUTLENEK WĘGLA
zawarty w wodzie pobudza wydzielanie soku żołądkowego.Nadmierne spożywanie np. w napojach gazowanych prowadzi do nadkwasoty.
KWAS METABOROWY
zapobiega osteoporozie, ma działanie ściągające i przeciwzapalne.Działa tonizująco na skórę.
KWAS METAKRZEMOWY
jako zwiazek krzemu działa przeciwzapalnie i przeciwtrądzikowo.Poprawia wyglad skóry i zapobiega jej wiotczeniu. Ogranicza wypadanie włosów i przyśpiesza ich wzrost oraz wytrzymałość paznokci.
SIARCZANY
działaja korzystnie na przemianę materii, sprawne funkcjonowanie stawów.Stymulują aktywność insuliny oraz obniżają poziom cukru we krwi.