Chiropraktyka – Rodzaj terapii manualnej opartej na dogłębnej analizie mechaniki układu ruchu i zaburzeń w nim powstających. Dzięki swej unikalnej technice w bardzo efektywny sposób potrafi zrównoważyć układ ruchu i zniwelować takie objawy jak bóle kręgosłupa i stawów obwodowych, bóle głowy, nerwobóle oraz wiele innych schorzeń będących wtórnie związanych z czynnościowymi zaburzeniami w narządzie ruchu.
Chiropraktyka jest wykładana w wielu szkołach na świecie, istnieje zatem wiele jej odmian - od mechanistycznych opartych na bezpośrednim usprawnianiu stawów kręgosłupa i kończyn oraz przywracaniu równowagi mięśniowej, czy też odtwarzaniu prawidłowych napięć nerwów czaszkowych i obwodowych, aż do technik odruchowo oddziaływujących na aparat ruchu i cały organizm w celu pobudzenia jego wrodzonej możliwości do samoregulacji.
Chiropraktyka jako metoda pracy z ciałem szczególnie sprawdza sie przy leczeniu następujących schorzeń:
Metody używane w pracy chiropraktyka
1. Mobilizacja struktur stawowych: Jest to najbardziej charakterystyczny aspekt pracy opieki chiropraktycznej (często rozumiane przez społeczeństwo jako "nastawianie kręgosłupa"). Jej celem jest normalizacja nienaturalnych zaburzeń układu ruchowego, aby uwolnić powstałe w związku z tym stany napięcia układu ruchowego oraz wyeliminować zaburzenia pochodzenia naczyniowego i nerwowego.
2. Praca z tkanką mieśniowo powięziową - wykorzystywana jest tutaj wiedza i umiejętności z zakresu Rolfingu, Masażu Tkanek Głebokich oraz Masażu Klasycznego
3. Naturoterapia: jest często wprowadzana do opieki chiropraktycznej w celu zwiększenia efektu terapeutycznego.
5. Zalecenia dotyczące zachowań: są niezbędnym elementem opieki chiropraktycznej. Postawa naszego ciała, sposób w jaki siedzimy, chodzimy, ćwiczymy nasze ciało, podchodzimy do problemów codziennego życia ma bezpośredni wpływ na stan naszego organizmu.