„MEDYCYNA HOLISTYCZNA"
Współczesna medycyna, w szczególności chirurgia, jest olśniewająca w leczeniu dolegliwości pojedynczych układów człowieka i doskonale sobie radzi z ostrymi i traumatycznymi przypadkami. Jednakże leczenie chorób o złożonym podłożu oraz chronicznych wymaga uwzględnienia aspektów socjologicznych, emocjonalnych i psychologicznych. W takim przypadku medycyna holistyczna jest bardzo przydatna. Bierze ona pod uwagę szeroki wachlarz wymagań pacjenta. Czas, cierpliwość i zrozumienie są niezbędnymi narzędziami terapeuty.
Medycyna holistyczna wg Hertha Larive oparta jest na czterech zasadach :
1. Wielopoziomowość egzystencji:
FIZYCZNA
UMYSŁOWA
EMOCJONALNA
DUCHOWA
2. Ciało ludzkie posiada naturalne właściwości leczenia i regulacji samego siebie oraz winno pozostawać w stanie homeostazy.
3. Każdy pacjent jest niepowtarzalną i szczególną osobą. Choroby maja podobne objawy, ale osoby na nie chorujące są różne. Istotna jest współpraca ze strony pacjenta i udział jego odpowiedzialności w procesie leczenia.
Holistyka (Holizm, Holistyczny) - Pojęcie "holistyczny" pochodzi z języka greckiego od słowa "holos", które oznacza "całość". Holistyczne metody uzdrawiania traktują człowieka jako niepodzielną całość, obejmującą sferę materii, umysłu i ducha. Zamiast wyodrębniania problemów i leczenia ich objawów, rozważa się zaistniałą dolegliwość w kontekście całej istoty.
Patrzeć na siebie i swoje życie holistycznie to znaczy dostrzegać, że "wszystko przejawia się we wszystkim", że nic w naszym życiu nie jest odzielone od nas, a wszystkie nasze doświadczenia pochodzą z naszych, choć niekoniecznie świadomych, intencji oraz wynikających z nich poglądów i przekonań. Nie ma nikogo poza nami, kto mógłby zdecydować o kształcie naszego życia. Akceptując tę prawdę robimy poważny wstęp do wolnosci w Czystej Naturze.
Oczywiste jest, że przyczyny wszystkich problemów, niedomagań i chorób leżą w naszym umyśle, dlatego przede wszystkim należy uzdrawiać wewnętrzną sferę przyczyn problemów i dolegliwości - nasze intencje. Jednak warto wspomagać się działaniami w pozostałych aspektach życia, one przecież też są wyrazem naszego stosunku do siebie - to przyspiesza uzdrowienie i rozwój.
Skoro uzdrowienie, jednanie się z naszym Prawdziwym Potencjałem, przebiega na wszystkich płaszczyznach, to znaczy, że pełna manifestacja zdrowia jest wówczas, gdy przejawi się w naszym ciele, umyśle i sercu - całym naszym życiu.
(Magdalena Maria Boroń)
Pacjenci czasami w sposób bardzo nieoczekiwany okazują swoją wdzieczność :-)
w gęstym
borze
nie daj
boże
zgubić się
choremu
to za
prawdę
jest przestroga
miejsc gdzie
w lasach
ciemność
trwoga
są też
miejsca
inne
w kniejach
tam księżniczka
uśmiech skleja
ciała dusze
tam się leczą
do magbora
chętnie spieszą
dobra jest
to czarownica
jak kobieta
i złośnica
lubi na się
wzrok kierować
akustycznie
reagować
kiedy jednak
leczyć pora
towarzyszy jej
pokora
jasna słońcem
i dobrocią
świeci w gości
swą radością
kiedy się pojawisz
w borze
to pamiętaj
o magborze
dobrej wróżce
magdalenie
jej kocurze
oraz szczurze
Mirek Zaworski
LOGO Holistyki - Dlaczego motyl?
Historia wielu firm, a także ich wizerunku i znaków towarowych często jest zaskakująca. Tak też było z Logo Holistyki.
Szata graficzna strony internetowej www.studioholistyki.pl zawiera w sobie motyle, stąd pomysł na użycie ich w Logo.
Motyl symbolizuje nieskrępowany RUCH i LEKKOŚĆ. Dążymy do tego by nasi Pacjenci w jak najszybszym czasie odzyskali swobodę ruchu.
Z drugiej strony Motyl to symbol DELIKATNOŚCI - w związku z tym staramy się by terapia w naszych gabinetach była jak najmniej bolesna.
Motyl to także ulotne piękno i RADOŚĆ ŻYCIA, które następuje po czasie uśpienia, to metafora historii ludzi odwiedzających nasze gabinety- po wielu miesiącach bólu odzyskują wreszcie radość życia i swobodę ruchu.
Z czasem logo wzbogaciliśmy o DŁOŃ - symbol troski i opieki terapeuty a zarazem nasze podstawowe narzędzie pracy - nasze dłonie.
Oczywiście nie sposób nie wspomnieć o realizatorach pomysłów - jak to zwykle bywa pomysłodawcą jest kobieta zaś wykonawcami mężczyźni :-)
Chciałabym przekazać serdeczne podziękowania dla dwóch Panów, którzy pracowali graficznie w procesie tworzenia logo - Mariusz Dąbrowski oraz Paweł Maksymiec. Pan Mariusz cechuje się wyjątkową cierpliwością dla moich wymagań, szczególnie jeśli chodzi o paletę barw ;-) zaś Pan Paweł jest wyjątkowo uzdolnionym grafikiem, co można zresztą ocenić oglądając intro.
Poniżej kilka archiwalnych zdjęć na których widać jak motylek ewoluował wraz z naszym rozwojem. Niedługo doczeka się rejestracji w Urzędzie Patentowym.
POZDRAWIAM
Magdalena Maria Boroń
DZIENNIK PACJENTA
Pacjenci zawsze mnie zaskakują :-)
Przede wszystkim swoją kreatywnością i sposobem radzenia sobie ze swoim schorzeniem.Ale też ogromnym zdyscyplinowaniem i cierpliwością.
Chciałabym przedstawić dziennik, który prowadził jeden z moich pacjentów, który od ponad 2 lat zmagał się z silnym bólem nóg i odcinka lędźwiowego uciekając się do różnych metod rehabilitacji i szukając pomocy u przeróżnych specjalistów. Bezskutecznie.Dodatkowo uskarżał się na drętwienie rąk. Pacjent po resekcji nerki, po przebytym zawale serca. Na końcu tej drogi trafił do mnie do gabinetu. Oto co zanotował przez tydzień czyli pomiędzy jedna a druga wizytą:
"Rehabilitacja kręgosłupa"
19.02.2018
1. W drodze na przystanek pojawił się ból w pachwinie(2) (skala od 0-10)
2. W autobusie przy wstrząsach ból w kręgosłupie(1)
3. W ścisku ok 2 sek. utrata czucia w obu rękach
4. Powrót do domu. Staw kolanowy i piszczel(7)
Smarowanie maścią lewej nogi +plecy. Ból piszczeli do zaśnięcia(5)
20.02.2018
1. Nie mija drętwienie małego palca prawej ręki
2. Noga lewa(1)
Smaruje ja całą maścią. Po trzech godzinach- godzinny spacer (1-0- pachwina)
Maść-plecy, biodro, kąpiel w soli
21.02.2018
Sztywność mięśni, maść -noga. Spacer. Ból(2-0) ale głównie mięśni uda. Po rozruszaniu mija. Sztywne stawianie nogi. Potem ukłucia w biodrze.
22.02.2018
Maść-lewa noga i biodro.Spacer. Po 30 min(rozruch) CHODZĘ JAK BIAŁY CZŁOWIEK!!! PO DWÓCH LATACH!!!
Potem ból mięśnia piszczelowego przedniego(3) ale to juz wdomu. Kąpiel, maść.
23.02.2018
Ranek maść(lewa noga). Niezbędna. Dyskomfort przy stawaniu czyli boli(2)
Spacer. Po ok. 500 m rozruchu jest ok.
INNE ZMIANY
-brak pieczenia w lewym boku przy staniu
-brak wstawania w nocy ( ucisk pęcherza)
- nieprzerwany sen
24.02.2018
Ranek maść(lewa noga). Reszta bez zmian. Na wieczór maść.
25.02.2018
Przed wyjściem-maść profilaktycznie. Odczucie bólu(0,5) przez 100m. Potem-REWELACJA.Kąpiel w soli."
Leczenie pacjenta trwało dwa miesiące , zakończone było wyjazdem rehabilitacyjnym w kwietniu do Buska Zdroju organizowanym cyklicznie przez Studio Holistyki.
Aktualnie spotykam się z pacjentem profilaktycznie co kwartał. Nie odczuwa w zasadzie żadnych dolegliwości. Jest bardzo aktywnym mężczyzną- pokonuje tygodniowo kilkadziesiąt kilometrów pieszo i rowerem.Cieszy się życiem -po dwóch latach beznadzieji i codzienności okraszonej silnymi środkami przeciwbólowymi i przeciwdepresyjnymi.
Zawsze jest szansa na zdrowie i życie bez bólu. Trzeba sobie tylko na nią pozwolić, nie ufać opiniom "tak juz musi być" "nic już się nie da zrobić".....
Pozdrawiam wszystkich
mgr Magdalena Maria Boroń :-)
ZAPRASZAM DO GABINETÓW
W ramach chiropraktyki istnieje kilka szkół, z czego wiodące są dwie, tzw Mechanicy i Witaliśći.
Mechanicy twierdzą, iż chiropraktyka powinna być włączona w ramy medycyny głównego nurtu jako standaryzowana terapia bólu pleców.
Z kolei Witaliści uważają tego rodzaju terapię za daleko bardziej idącą. Według ich obserwacji może pomóc na zupełnie pozornie niezwiązane z bólem pleców schorzenia, do których można zaliczyć min, migreny, alergie, astmę, chroniczne zmęcznie czy niepłodność.Swój pogląd opierają na fenomenie ludzkiego organizmu zdolnego do samoleczenia. Uważają, iż rolą chiropraktyka jest usunięcie zaburzeń na poziomie kręgosłupa, tak by organizm mógł powrócić do równowagi, szczególnie jeśli chodzi o przepływ informacji od mózgu do organów i całego ciała oraz w drodze powrotnej, tj od receptorów i organów do mózgu.
I tutaj można wyodrębnić kolejna grupę chiropraktyków, którzy łączą te dwie szkoły rozszerzając spojrzenie na człowieka jeszcze o aspekt energetyczny.Twierdzą, iż przepływ informacji jest kluczowy w procesie samoleczenia, zarówno na poziomie fizycznym jak i energetycznym.
Całościowe podejście do człowieka, uwzględniające wiele poziomów energetycznych i fizycznych, nie dzielące ale scalające organizm, nie leczące ale pozwalajace i stymulujace proces regeneracji to nic innego jak Holistyka :-)
JEST TO FILOZOFIA PRACY W NASZYCH GABINETACH :-)
Serdecznie zapraszamy :-)
Chiropraktyka a Mózg - Szansa dla "Udarowców"
Badania w Szpitalu Uniwersyteckim w Aalborgu w Danii przeprowadzone w 2016r. wykazały, iż nawet pojedyńczy zabieg chiropraktyczny wspomaga usprawnienie procesu zwanego Integracją Somatosensoryczną ! Zmiana ta następuje w korze przedczołowej, która jak wiadomo odpowiada min. za funkcje wykonawcze. Stanowi rodzaj centrum kontroli poleceń, integrującego różne impulsy nerwowe pochodzące ze środowiska w celu osiągania celów i rozwiązywania problemów.
"Wydaj się że chiropraktyka, przez leczenie zaburzeń w obrebie stawów, zmienia sposób przetwarzania bodźców przez korę przedczołową" -podsumowują badacze.
Do tej pory twierdzono, iż chiropraktyka powoduje jedynie miejscowe zmiany na poziomie stawów i mięśni. Jak się okazało, zmiany zachodzą pośrednio poprzez przesyłanie informacji do mózgu, a następnie są przekierowywane z powrotem do neuronów- "Sugeruje to, iż chiropraktyka może przynosić większe korzyści niż tylko łagodzenie bólu lub poprawę funkcjonowania mięśni".
Badania te otwierają nowe drogi do pracy z mózgiem, szczególnie w przypadku pacjentów po udarach i innych zaburzeniach neurologicznych.
Zapraszamy na zabiegi.
mgr Magdalena Maria Boroń
dypl. Chiropraktyk, Mistrz Naturoterapii
Bibliografia - Neural Plasticity Journal, 2016:3704964
Daniel David Palmer urodził się w 1845 r.
Określenie "chiropractic" zostało wymyślone przez jednego z pacjentów Palmera i można je przetłumaczyć jako "leczenie za pomocą rąk (łac. chiro / gr. kheir i practicos). Bardziej rozbudowana definicja chiropraktyki mówi o terapii, która za pomocą specjalnych badań i technik manualnych jest w stanie diagnozować i leczyć zaburzenia związane z funkcjonowaniem kości, stawów, mięśni oraz więzadeł i ścięgien. Chiropraktyka jest uznaną metodą medycyny niekonwencjonalnej.
Już we wczesnych pismach chińskich zostały opisane niektóre techniki manualnego leczenia dolegliwości kręgosłupa. Do XVII w. stanowiły one także w Europie integralną część ówczesnej medycyny, dopiero później straciły na znaczeniu i były wykorzystywane głównie przez uzdrawiaczy. Podręczniki niemieckie podają, że w Prusach Wschodnich kręgarza określano mianem Gliederzetzer, a w Anglii - Bonesetter. Bardzo często nieśli oni pomoc w przypadkach, wobec których lekarze byli bezradni.
W Polsce zabiegi chiropraktyczne utożsamiane są niekiedy z kręgarstwem mającym swoje korzenie w medycynie ludowej. Pierwszymi kręgarzami byli u nas nastawiacze kości bez przygotowania medycznego, co oczywiście stanowiło zagrożenie dla pacjentów. STĄD WŁAŚNIE BIERZE SIĘ LĘK PRZED TAKIMI ZABIEGAMI, KTÓRY JEST ZUPEŁNIE NIEUZASADNIONY W PRZYPADKU GDY SWOJE ZDROWIE I CIAŁO POWIERZYMY TERAPEUTOM POSIADAJĄCYM ODPOWIEDNIE KWALIFIKACJE. Czasami lęk przed nieznanym skutecznie zamyka nam drogę do zdrowia.
Przypadek który zmienił historię Chiropraktyki
Podobno pewnego dnia 1895 r., w mieście Davenport, Palmer badał głuchego dozorcę Harveya Lillarda. Zauważył u niego zgrubienie na szyi. Pacjent wyjawił, że utrata słuchu i pojawienie się zgrubienia zbiegły się w czasie. Zaintrygowany Palmer przeprowadził dokładne oględziny guza. Wyczuł palcami, iż jeden z kręgów szyi wysunął się z szeregu. Zaproponował w związku z tym, że spróbuje manualnie przywrócić go do pierwotnej pozycji. Gdy Palmerowi w końcu się to udało, Lillard odzyskał również słuch. Taki rezultat był zaskakujący nie tylko dla pacjenta, lecz również dla terapeuty.
Można powiedzieć, że w ten sposób narodziła się współczesna chiropraktyka. Palmer w 1897 r. otworzył własną szkołę, gdzie prowadził zarówno zajęcia z teorii, jak i czysto praktyczne.
Na koniec warto podkreślić, że metody chiropraktyczne służą nie tyle leczeniu, ile łagodzeniu zakłóceń w układzie nerwowym, co pozwala ludzkiemu ciału odzyskać naturalną funkcjonalność. Jest to swoista technika jego "naprawy", która może pomóc w rozlicznych dolegliwościach.
źródło informacji:
www.wikipedia.pl
www.oczymlekarze.pl
MIKROELEMENTY
CYNK
wpływa na gojenie się ran oraz prawidłowy rozwój płodu, dodatkowo posiada właściwości przeciwzapalne. Dzienne zapotrzebowanie 10-19mg. Organizm nie wytwarza ani nie magazynuje cynku, dlatego musi być on stale dostarczany z zewnątrz.
występowanie: pokarmy zawierające znaczne ilości białka. Dużo w wołowinie, wieprzowinie, wątrobie, drobiu (zwłaszcza w ciemnym mięsie), jajach, owocach morza (zwłaszcza ostrygach). Sery, fasola, orzechy, migdały, kiełki pszenicy.
FLUOR
jest obecny we wszystkich tkankach oraganizmu. Wpływa na szybkość działania enzymów. W szkliwie zębów zastepuje wapń tworząc fluorapatyt zabezpieczający zęby przed próchnicą. Dzienne zapotrzebowanie 1-3mg
FOSFOR
niezbędny do prawidłowego funkocjonowania, wzrostu i dzielenia się komórek.Fosfor jest podstawowym składnikiem metabolizmu węglowodanów, tłuszczów i białek.Dzienne zapotrzebowanie 800-1200mg
JOD
wpływa na prawidłową czynność tarczycy. Polecany wszystkim zamieszkującym z dala od morza, a w szczególności kobietom w ciąży. Jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu. U dorosłych brak jodu powoduje ociężałość umysłową. Dzienne zapotrzebowanie 0,05-0,2mg.
występowanie: ryby morskie, morszczyn pęcherzykowaty, spirulina, rzodkiewka, marchew, pomidory, ziemniaki, kapusta, żółtka z jajek, banany, truskawki, czereśnie, fasola, szpinak, rabarbar. Warzywa i owoce hodowane na glebach w rejonach morskich.
KRZEM
Nazywany jest pierwiastkiem życia. Wpływa na opóźnienie procesów starzenia się organizmu jak również wykazuje właściwości pomocne przy leczeniu zwyrodnienia stawów. Zapobiega osteoporozie. Dzienne zapotrzebowanie wynosi ok.200mg.
występowanie: skrzyp, poziewnik, rdest ptasi, perz, pokrzywa, podbiał, turzyca piaskowa, łuski ziarna zbóż, skórce owoców, czosnku, szczypiorku, mleczku pszczelim, woda źródlana.
LIT
Wpływa korzystnie na układ krążenia i zapobiega chorobie wieńcowej. Weglan litu jest tzw. stabilizatorem nastroju stosowanym w psychiatrii. Dzienne zapotrzebowanie nie przekracza 0,1mg.
występowanie: wody mineralne (np. Zuber), ziemniaki, pomidory, sól z Wieliczki.
MAGNEZ
bierze udział we wszystkich procesach biochemicznych organizmu. Zapobiega chorobom nowotworowym, stresom, przedwczesnej miażdzycy, zatruciom przemysłowym, decyduje o prawidłowej czynności układu immunologicznego i nerwowo-mięsniowego, zmniejsza objawy astmy, stres i zaburzenia snu oraz wpływa korzystnie na przemianę materii i pracę serca. Dzienne zapotrzebowanie 350-400mg.
występowanie: kakao, czekolada gorzka, otręby, produkty pełnoziarniste, orzechy, migdały, kukurydza, ryż, warzywa strączkowe, ciemnozielone warzywa liściaste i skorupiaki, suszone śliwki, suszone brzoskwinie,
MANGAN
jest elementem strukturalnym układu kostnego i skóry. Mangan to również pierwiastek "drugiej młodości". Jego obecność jest niezbędna do metabolizmu wit. E i B1. Od manganu zalezy aktywnośc płciowa, barwniki włosów oraz zawartośc kolagenu w tkankach. Dzienne zapotrzebowanie 2,5-5,0mg.
MIEDŹ
bierze udział w wytwarzaniu czerwonych krwinek oraz tworzeniu kości i kolagenu. Jest niezbędna w w transporcie i wchłanianiu żelaza. Znacząco pomaga w gojeniu się ran. Dzienne zapotrzebowanie to 2-3mg.
występowanie: orzechy, wątroba wołowa, grzyby, ostrygi, nasiona zbóż, burak, cebula, szpinak, migdały, kalarepa, pomidory, por, wiśnia, jabłko, pomarańcza, pyłek kwiatowy
MOLIBDEN
stymuluje funkocjonowanie enzymów.Uczestniczy w procesach odtruwania organizmu, hamuje rozwój nowotworów.Ma działanie przeciwzapalne, antywirusowe i przeciwtrądzikowe.zaburzenia widzenia, Brak molibdenu powoduje zaburzenia widzenia, ospałośc, wypadanie włosów, wypryski i szybkie męczenie się. Dzienne zapotrzebowanie 0,15-0,50mg
POTAS
konieczny do prawidłowej pracy serca. Odgrywa istotne znaczenie przy produkcji białek i tłuszczów stanowiąc podstawowy składnik komórki. Reguluje gospodarkę elektrolitów w organiźmie oraz przewodzenie impulsów nerwowych, obniza ciśnienie krwi. Dodatkowo pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu będących odpadami w procesach matabolizmu. Dzienne zaptrzebowanie 1850-5600mg
występowanie: ziemniaki, banany, pomidory, truskawki, pomarańcze, mięso, drób, mleko, jogurt
SELEN
Wykazuje właściwości odkażające. Wspomaga zwalczanie wirusów. Dodatkowo stosowany przy profilaktyce nowotworowej i choroby wieńcowej. Mobilizuje organizm do produkcji ciał odpornościowych. Spowalnia starzenie się tkanek i utrzymanie ich w młodzieńczej elastyczności. Dzienne zapotrzebowanie 0,02-0,05mg.
występowanie: drożdże, czosnek, owoce morza, sól morska, nerki, wątroba, serce, jajka, otręby pszenne, ziarna kukurydzy, pomidory, grzyby, jabłko, ocet jabłkowy.
SÓD
steruje gospodarką wodną organizmu.Pomaga zachować prawidlową pobudliośc mięśni i nerwów oraz podtrzymuje równowagę kwasowo-zasadową organizmu.Niedobór sodu wywołuje zmęczenie , skórcze mięsni oraz osłabienie zdolności koncentracji.Dzienne zapotrzebowanie 1100-3300mgDuża rozpietośc uzależniona jest od obciążeń fizycznych i stanów chorobowych(np silne pocenie się powoduje utratę sodu z organizmu)
WAPŃ
jest składnikiem elementów strukturalnych kości, zębów i paznokci. Odpowiedzialny jest za prawidłową czynność serca i układu nerwowego. Jest niezbędny w profilaktyce osteoporozy i chorób nowotworowych. Wpływa korzystnie na przemianę materii, działa przecialergicznie, wspomaga leczenie procesów zapalnych, a także obniża ciśnienie krwi. Dzienne zapotrzebowanie 800-1200.
występowanie: nabiał: mleko, jogurty, sery,jaja, śledź, łosoś, sardynki, szprotki, brokuły, migdały
ŻELAZO
jest niezbędne do budowy czerwonych krwinek, bierze udział w transporcie tlenu w procesie oddychania komórkowego. Wpływa na pracę mięśni, poprawę koncentracji i wyglądu skóry oraz powoduje wzrost odporności organizmu na infekcje. Stosowane w leczeniu anemii oraz w zwalczaniu wypadania włosów. Dzienne zapotrzebowanie to ok.10-18mg. Dla lepszego przyswajania podawać z witaminą C.
wystepowanie: pokrzywa, pietruszka, natka, orzechy, produkty zbożowe z żyta i owsa, migdały, owoce strączkowe, wątroba, nerki, śliwki, suszone morele, rodzynki, żółtko, drożdże, kakao.
SIARCZANY
działaja korzystnie na przemianę materii, sprawne funkcjonowanie stawów.Stymulują aktywność insuliny oraz obniżają poziom cukru we krwi.
Obok pokrzywy nie sposób przejść obojętnie. Jedni kochają ją za liczne wspaniałe właściwości, inni zaś omijają szerokim łukiem mając głównie w pamięci nieprzyjemne doznania na skórze- mówi się że pokrzywa to odwieczny wróg krótkich spodenek :) Jeszcze innym kojarzy się wyłącznie z wyjątkowo trudnym do zwalczenia chwastem :)
Pokochajmy pokrzywy. Mamy za co!
Mają doskonałe właściwości lecznicze, dodatkowo można je wykorzystać w przydomowym ogródku do ekologicznej walki z insektami oraz jako naturalny nawóz.
Stosowanie Wewnętrznie:
1.Moczopędne oraz oczyszczające działanie pokrzywy wykorzystane jest w leczeniu stanów nieżytowych i zapalnych dróg moczowych, zaburzeń oddawania moczu, pomocniczo w kamicy moczowej i w skazie moczanowej.
2.Jako środek ściągający w mało nasilonych biegunkach różnego pochodzenia, w nieżycie żołądka i jelit, pomocniczo w nieznacznych krwawieniach w przewodzie pokarmowym.
3.Również w zaburzeniach przemiany materii wywołanych niedoborem niektórych mikroelementów, zwłaszcza u dawców krwi, wykazujących okresowo większe zapotrzebowanie na jony żelaza. Niedokrwienie, zaburzenia krzepliwości krwi, jako środek wzmacniający.
4. Wspomagająco w cukrzycy, schorzeniach reumatycznych i trądziku młodzieńczym.
5.Łagodne bóle stawowe i mięśniowe.
6. Korzeń jest stosowany w łagodnym przeroście gruczołu krokowego
Stosowanie Zewnętrznie:
1. Wzmacnianie włosów, łupież, łojotok skóry.
2.Do irygacji w stanach zapalnych pochwy, w upławach.
3.Stany zapalne jamy ustnej.
4. Czyraczność, bóle mięśniowe i stawowe.
5.Pokrzywa polecana jest też jako dodatek do kąpieli relaksujących i odprężających.
6. W lecznictwie ludowym świeży sok z ziela pokrzyw zmieszany z miodem jest stosowany jako środek ogólnie wzmacniający i zwiększający siły obronne organizmu, np. w grypie, przeziębieniu.
Używamy : SOKU, ŚWIEŻYCH LIŚCI, SUSZ I KORZEŃ
W maju lub czerwcu, gdy kwiatostany są już rozwinięte, możemy wybrać się na zbiory. Koniecznie należy to zrobić w słoneczną pogodę i zanim kwiatki zaczną się osypywać.
Ścinamy całe baldachy, które później należy umieścić w zacienionym, przewiewnym miejscu w niezbyt wysokiej temperaturze, by nie zżółkły.
Kwiaty bzu czarnego bogate są we flawonoidy: rytozyd, pochodne kwercetyny i kemferolu, są niezawodnym środkiem w przypadku gorączki, kataru, kaszlu, czyli ogólnie mówiąc – w stanach przeziębienia. Działają moczopędnie i rozkurczowo oraz uszczelniają naczynia włosowate, zwiększając ich elastyczność.
SUSZ
Suszone kwiatostany doskonale nadają się na herbatkę, natomiast na surowo możemy je spożywać w postaci pysznych placuszków.
SYROP Z KWIATOSTANÓW
Kwiaty obrać z łodyg, zalać 1 litrem wrzącej wody, dodać kwasek i odstawić na 2 dni.Po 48 godzinach przelać przez sito, dodać cukier i zagotować, pod koniec zebrać wytwarzającą się piane. Klarowny syrop przelać do słoików i zakręcić. Pasteryzować ok 5-10 min.
KWIATY ROBINII I CZARNEGO BZU W CIEŚCIE - składniki:
20 gron kwiatowych robinii akacjowej
10-15 baldachów czarnego bzu
2 jajka
1 szklanka mąki pszennej + szczypta soli
1-1.5 szklanki płynu - mleka; rzadkiej śmietanki; wody gazowanej albo jasnego piwa
do smażenia: olej
do oprószenia: cukier puder + cynamon
ew. miód płynny albo syrop klonowy do polania
Sposób przygotowania: kwiaty muszą być świeżutkie, zebrane z dala od szosy, w rejonach "czystych", najlepiej gdzieś za miastem. Nie płuczemy ich w wodzie, bo szkoda pyłku kwiatowego, ale dokładnie przeglądamy i usuwamy ew. robaczki - szczególnie z kwiatów robinii. Można kwiaty rozłożyć w chłodnym miejscu, na 2-3 godzinki, na białym papierze - robaczki powinny wyjść same. Jajka roztrzepujemy w misce z połową płynu, dodajemy mąkę, sól i dokładnie rozcieramy żeby nie było grudek dolewając jeszcze tyle płynu, aby ciasto miało konsystencję dość gęstej śmietany. Odstawiamy je na ok. pół godziny, żeby odpoczęło. W dość głębokim rondlu rozgrzewamy sporo oleju - kwiaty, smażąc się, muszą pływać. Całe grona i baldachy maczamy dokładnie w cieście i smażymy z obu stron na złoty kolor. Następnie obficie posypujemy cukrem pudrem wymieszanym z wanilią.
SMACZNEGO :)
Syrop z młodych pędów sosny jest znany chyba każdemu z nas.
Najczęściej kojarzy nam się z dzieciństwem. Działa wykrztuśnie i przeciwbakteryjnie, świetnie poradzi sobie z chrypą – nawet tą spowodowaną nadużywaniem klimatyzacji w aucie czy biurze. Swe znakomite walory zawdzięcza bogactwu olejku sosnowego, zawierającego m.in. pinen i borneol. Pędy sosny bogate są w witaminę C, sole mineralne i olejki eteryczne.
Młode przyrosty najlepiej zbierać na początku maja. Muszą to być jasnozielone przyrosty z brązową, lepką łupinką. Najbardziej soczyste będą przyrosty w granicach 10-12 cm, dłuższe będą miały już mniej soków.
Zerwane przyrosty myjemy (opłukujemy) pod bieżącą wodą. Można je pokroić na krótsze kawałki w granicy 2 cm, będzie nam łatwiej układać warstwy w słoikach. Jeśli chcemy by szybciej puściły sok możemy je delikatnie ugnieść drewnianym tłuczkiem.
W słoiku pędy sosny układamy warstwami przesypując każde 2-4 cm przyrostów kilkoma łyżeczkami cukru. Na koniec ugniatamy wszystko porządnie, zasypujemy grubą warstwą cukru po wierzchu i pozostawiamy w słonecznym i ciepłym miejscu na około miesiąc.
Po miesiącu, kiedy cukier będzie już całkowicie rozpuszczony całość należy przecedzić i wycisnąć przez gazę i przelać do buteleczek. Profilaktycznie w trakcie zimy spożywać jedną łyżkę dziennie. W trakcie choroby 3 razy dziennie po łyżce.
PYŁEK KWIATOWY
Pyłek roślinny należy do grupy mniej znanych na rynku produktów pszczelich. Pyłek zbierany jest przez pszczoły z pręcików kwiatowych w okresie kwitnienia roślin. Odznacza się on wysokimi walorami odżywczymi, zawiera duzo węglowodanów oraz biopierwiastkow, mikroelementów i witamin. Biopierwiastki maja istotny wpływ dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Brak powoduje schorzenia i podatność na choroby.
Pyłek kwiatowy posiada właściwości: antybakteryjne,regeneracyjne, uodporniające,detoksykujące odżywcze. Substancje zapachowe pyłku kwiatowego zaliczane są do olejków eterycznych.
Pyłek jak i pierzga zawierają w swoim składzie 14 procent kwasów organicznych, w tym kwas linolowy i arachidowy, ok. 30 procent węglowodanów, tłuszcze i witaminy- A, B1, B2, B3, B6, B12, C, PP, E, D, K i H. minerały (makroelementy P, S, Cl, K, Ca, Na, mikroelementy Mg, Fe, Cu, Zn, Co, Mo, Se, Cr, Ni, Si) oraz pełen zestaw aminokwasów. W pyłku stwierdzamy dużo różnych enzymów, między innymi inwertazę, katalazę, pepsynę, trypsynę, lipazę, laktazę.
Ze względu na szeroki i bogaty asortyment składników, pyłek jest wspaniałym pokarmem odżywczym , regulatorem działania organów ustroju i katalizatorem dla gruczołów wydzielania wewnętrznego. Dzięki wspaniałym właściwościom , zapobiega powstawaniu wielu schorzeń, jest odtrutką na różne fermenty powstałe w organiźmie, działa antybakteryjnie i niweluje skutki uboczne po antybiotykowych. Dzięki wybiórczemu i korzystnemu działaniu pyłku na florę bakteryjną przewodu pokarmowego, jest on zalecany w dolegliwościach jelitowych zarówno uporczywych zaparciach jak i przewlekłych biegunkach. Wykorzystywany jest również w leczeniu przewlekłych zakażeń jak i nieswoistych cewki moczowej.Wykazuje działanie regenerujące i odtruwajace (wirusowe i toksyczne zapalenie watroby) skutecznie pomaga chorym w rekonwalescencji po przebytym zawale mięśnia sercowego oraz w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego. Pyłek kwiatowy wspomaga odporność organizmu na choroby dróg oddechowych i przeziębienia. Dzięki swojemu składowi jest skuteczny w osłabieniach i dolegliwościach starczych, zapobiega obniżeniu lipidów we krwi, co ma wpływ na ograniczenie i hamowanie miażdzycy. Pyłek kwiatowy posiada właściwości detoksykacyjne i jest pomocny w walce ze skutkami skażenia środowiska oraz stosowania leków syntetycznych. Przed rozpoczęciem kuracji nalezy upewnić się czy nie jesteśmy uczulenie na produkty pszczele. Najkorzystniej jest zażywać pyłek na czczo, popijając płynem.U dzieci pyłek wywiera korzystne działanie antyanemiczne. Podajac 20g pyłku dziennie przez okres 6-ciu tygodni jako odżywkę uzupełniajacą zywienie podstawowe. Po tym okresie dochodzi do wzrostu czerwonych krwinek do 30%, wzrost hematokrytu i hemoglobiny, ogólną poprawę kondycji oraz zmniejszenie zachorowalności na inne choroby. W porównaniu z produktami, które są podstatwowymi składnikami naszego pożywienia, pyłek jest koncentratem aminokwasów i dlatego zrozumiałym jest jego wpływ na działalność komórek mózgowych. Działa wolniej ale rezultaty są trwałe i pewne. Pyłek powinni spożywać pracownicy umysłowioraz dzieci z zahamowaniem wzrostu. Spożywanie pyłku poprawia samopoczucie, podnosi odporność oraz zwiększa koncentrację centralnego i obwodowego układu nerwowego.
Kuracja: dawka wzmacniajaca - 2 łyżeczki dziennie
dawka uderzeniowa - 3 łyżeczki dziennie.
Kuracja powinna trwać przez miesiąc, a w stanach wyczerpania mozna zażywać przez cały rok, robiać jednak po kazdym miesiącu tygodniową przerwę.
Pyłek należy przechowywać w szczelnie zamkniętych naczyniach, chroniąc przed wilgocią.
FIGI - owoce Figowca Pospolitego
Figi czyli owoce Figowca Pospolitego są doskonałym źródłem witamin i minerałów.Spośród wszystkich roślin figi są najbogatsze w wapń - w 100g owoców jest go tyle co w szklance mleka, a jego działanie wzmacnia obecny w figach fosfor. Dzięki zawartości żelaza skutecznie pomagają w walce z anemią.Zawierają też magnez i potas.Suszone owoce pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi, wzmacniają serce i naczynia krwionośne, a także zapobiegają nowotworom (zwłaszcza jelit i piersi). Zawieraja najwięcej błonnika ze wszystkich bakalii, przez co przyśpieszają trawienie.
Warto pamiętać o figach w naszym jadłospisie, szczególnie teraz w przygotowaniach przedświątecznych i podczas przygotowywania aromatycznych Kutii i Pierników.
Smacznego:)