Refleksologia (Akupresura stóp)


Refleksologia - Akupresura stóp

Refleksoterapia (Refleksologia, Akupresura stóp, Leczniczy masaż stóp) to uciskanie odpowiednich punktów na stopie. Strefy i punkty na stopie przez tysiące zakończeń nerwowych połączone są z narządami i układami w całym organizmie. Masując i uciskając odpowiednie punkty mamy wpływ na oddalone organy i układy.

 

Jest to forma akupresury meridianowej (energetycznej) i strefowej (układu nerwowego). Poprzez ucisk danego miejsca zostaje udrożniony kanał energetyczny, który prowadzi do harmonijnej równowagi energii, która jest oznaką zdrowego ciała. Uciski tych punktów powodują także pobudzenie zakończeń nerwowych z nimi związanych i powstanie bodźca, które wędruje drogami nerwowymi do niedomagającego lub chorego narządu.

 

W wyniku odruchu leczniczego następuje rozszerzenie drobnych naczyń tętniczych chorego narządu, poprawa krążenia krwi, usprawnienie dowozu substancji odżywczych i tlenu a także zniesienie kurczu mięśni gładkich. W wyniku odruchu leczniczego dochodzi do odkwaszenia chorego narządu, do dobrego odżywienia i utleniania, do poprawy czynności narządu oraz do złagodzenia lub zniesienia bólów.

 

„Trzeba przywrócić jednostce odpowiedzialność za własne życie.
Trzeba do minimum ograniczyć interwencje.
Trzeba przede wszystkim dać człowiekowi odpowiednie narzędzia,
by mógł zaopiekować się sam sobą.
Akupresura jest właśnie jednym z takich narzędzi.”

 

                                                                                                                              (Madeleine Turgeon)