Masaż tkanek głębokich (MTG) to forma manualnej pracy z ciałem. To świadome, nieschematyczne podążanie za funkcją układu mięśniowo-powięziowego. Bezpośredni rodzaj pracy zwiększajacy gibkość i ruchomość tkanek miękkich. Bardzo popularna forma masażu, która pozwala na skuteczne rozwiązywanie zaburzeń w obrębie narządu ruchu (i nie tylko).
Masaż tkanek głębokich to rodzaj pracy z tkanką łączną. Jego znaczna część wywodzi się z integracji strukturalnej, (tzw. Rolfingu) koncepcji zapoczątkowanej przez Idę Rolf. Masaż tkanek głębokich zawiera także elementy rozluźniania mięśniowo-powięziowego oraz terapii punktów spustowych.
Podstawowym celem zabiegu jest zwracanie uwagi na zmienianie struktury i ograniczeń ruchomości tkanek. W technice tej ruchy są wykonywane nadzwyczaj precyzyjnie. Pracuję się bardzo powoli dając tkankom czas na fizjologiczną odpowiedź i przystosowanie się do nowych warunków. Kolejną cechą tego rodzaju masażu jest stosowanie bardzo małych lub w ogóle nie stosowania środków poślizgowych.
Nazwa metody „Masaż tkanek głębokich” mogłaby sugerować silne i bolesne oddziaływanie na ciało pacjenta w rzeczywistości metoda ta okazuję się że wyjątkowo delikatna i subtelna. Wszystkie ruchy wykonuje się z wielką precyzją a dodatkowo bardzo wolno, siła nacisku aplikowana jest dla każdego pacjenta indywidualnie – dobrana do siły napięcia tkanek. Wszystko to powoduje, że metoda staje się skuteczna, a pożądane efekty zauważyć można już po pierwszym zabiegu.
najważniejsze wskazania:
Rolfing (inaczej Integracja Strukturalna) jest naukowo udokumentowaną metodą pracy z ciałem. Ten system terapeutyczny został rozwinięty przez dr Idę Rolf w latach 20. XX wieku, natomiast w roku 1971 powstał Instytut Integracji Strukturalnej.
Ida Rolf odkryła, że nasze ciało jest powiązanym systemem tkanek, a nie układem oddzielnych części. Ta sieć tkanek otacza i wspiera mięśnie, kości, nerwy i organy.
Rolfing opiera się na pracy z siecią wewnętrznych elementów ciała i dąży do rozluźnienia, reorganizowania i równowagi całego organizmu.
Dla kogo jest przeznaczony?
Rolfingowi mogą się poddać osoby w każdym wieku. Integracja Strukturalna przeznaczona jest dla osób, które mają problemy z wadami postawy, odczuwają bóle głowy, kręgosłupa czy bóle podczas wykonywania ruchów.
Rolfing odgrywa też rolę w rehabilitacji pourazowej i pooperacyjnej, a także jest wskazany dla osób, które często mają napięte mięśnie, cierpią na brak energii i są podatne na stresy dnia codziennego.
Jak wygląda zabieg?
Terapeuta stosuje techniki manualne, które mają formę miejscowych ucisków, ruchów rozciągających i pobudzających tkanki. Masaż jest wykonywany przy użyciu dłoni, palców, przedramion i łokci.
Korzyści dla zdrowia
Rolfing pozytywnie wpływa na ciało i umysł. Działa pobudzająco na organizm zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.
Przyczynia się do poprawy sylwetki, wzmacnia mięśnie, koryguje wady postawy, uśmierza przewlekły ból określonych części ciała, redukuje stres i wewnętrzne napięcie oraz poprawia jakość życia.
Rolfing zwiększa też świadomość własnych ruchów i poprawia kondycję, co jest szczególnie korzystne dla sportowców, tancerzy czy muzyków.
Dypl. Masażysta/Terapeuta
masażu tkanek głębokich i rolfingu
Magdalena Maria Boroń i Mariusz Dąbrowski
zapraszają na masaż