FAQ


 

Holistyka (Holizm, Holistyczny) - Pojęcie "holistyczny" pochodzi z języka greckiego od słowa "holos", które oznacza "całość". Holistyczne metody uzdrawiania traktują człowieka jako niepodzielną całość, obejmującą sferę materii, umysłu i ducha. Zamiast wyodrębniania problemów i leczenia ich objawów, rozważa się zaistniałą dolegliwość w kontekście całej istoty.

Patrzeć na siebie i swoje życie holistycznie to znaczy dostrzegać, że "wszystko przejawia się we wszystkim", że nic w naszym życiu nie jest odzielone od nas, a wszystkie nasze doświadczenia pochodzą z naszych, choć niekoniecznie świadomych, intencji oraz wynikających z nich poglądów i przekonań. Nie ma nikogo poza nami, kto mógłby zdecydować o kształcie naszego życia. Akceptując tę prawdę robimy poważny wstęp do wolnosci w Czystej Naturze.

Oczywiste jest, że przyczyny wszystkich problemów, niedomagań i chorób leżą w naszym umyśle, dlatego przede wszystkim należy uzdrawiać wewnętrzną sferę przyczyn problemów i dolegliwości - nasze intencje. Jednak warto wspomagać się działaniami w pozostałych aspektach życia, one przecież też są wyrazem naszego stosunku do siebie - to przyspiesza uzdrowienie i rozwój.

Skoro uzdrowienie, jednanie się z naszym Prawdziwym Potencjałem, przebiega na wszystkich płaszczyznach, to znaczy, że pełna manifestacja zdrowia jest wówczas, gdy przejawi się w naszym ciele, umyśle i sercu - całym naszym życiu.

medycyna holistyczna, naturalna, naturoterapia
medycyna holistyczna, naturalna, naturoterapia

„MEDYCYNA HOLISTYCZNA"

Współczesna medycyna, w szczególności chirurgia, jest olśniewająca w leczeniu dolegliwości pojedynczych układów człowieka i doskonale sobie radzi z ostrymi i traumatycznymi przypadkami. Jednakże leczenie chorób o złożonym podłożu oraz chronicznych wymaga uwzględnienia aspektów socjologicznych, emocjonalnych i psychologicznych. W takim przypadku medycyna holistyczna jest bardzo przydatna. Bierze ona pod uwagę szeroki wachlarz wymagań pacjenta. Czas, cierpliwość i zrozumienie są niezbędnymi narzędziami terapeuty.

 

Medycyna holistyczna wg Hertha Larive oparta jest na czterech zasadach :

1. Wielopoziomowość egzystencji:
FIZYCZNA
UMYSŁOWA
EMOCJONALNA
DUCHOWA

2. Ciało ludzkie posiada naturalne właściwości leczenia i regulacji samego siebie oraz winno pozostawać w stanie homeostazy.

3. Każdy pacjent jest niepowtarzalną i szczególną osobą. Choroby maja podobne objawy, ale osoby na nie chorujące są różne. Istotna jest współpraca ze strony pacjenta i udział jego odpowiedzialności w procesie leczenia.

ROLFING
ROLFING

ROLFING

 

Rolfing (inaczej Integracja Strukturalna) jest naukowo udokumentowaną metodą pracy z ciałem. Ten system terapeutyczny został rozwinięty przez dr Idę Rolf w latach 20. XX wieku, natomiast w roku 1971 powstał Instytut Integracji Strukturalnej.

Ida Rolf odkryła, że nasze ciało jest powiązanym systemem tkanek, a nie układem oddzielnych części. Ta sieć tkanek otacza i wspiera mięśnie, kości, nerwy i organy. Doktor zauważyła też, że nasz organizm jest silnie związany z polem grawitacyjnym ziemi. Przerwanie tej więzi przyczynia się do dyskomfortu fizycznego i emocjonalnego.

Rolfing opiera się na pracy z siecią wewnętrznych elementów ciała i dąży do rozluźnienia, reorganizowania i równowagi całego organizmu.

 

Dla kogo jest przeznaczony?

Rolfingowi mogą się poddać osoby w każdym wieku. Integracja Strukturalna przeznaczona jest dla osób, które mają problemy z wadami postawy, odczuwają bóle głowy, kręgosłupa czy bóle podczas wykonywania ruchów.


Rolfing odgrywa też rolę w rehabilitacji pourazowej i pooperacyjnej, a także jest wskazany dla osób, które często mają napięte mięśnie, cierpią na brak energii i są podatne na stresy dnia codziennego.

Terapia jest dostosowana do potrzeb pacjenta. Przed zabiegiem terapeuta rozmawia z pacjentem, aby zapoznać się z jego stanem zdrowia. Dzięki temu może dobrać odpowiedni zabieg.

 

Jak wygląda zabieg?

Terapia składa się z dziesięciu sesji. Każda z sesji dotyczy innego obszaru ciała, posiada określone cele i jest dostosowana indywidualnie do potrzeb pacjenta. Terapeuta stosuje techniki manualne, które mają formę miejscowych ucisków, ruchów rozciągających i pobudzających tkanki. Masaż jest wykonywany przy użyciu dłoni, palców, przedramion i łokci.

 

Korzyści dla zdrowia

Rolfing pozytywnie wpływa na ciało i umysł. Działa pobudzająco na organizm zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

Przyczynia się do poprawy sylwetki, wzmacnia mięśnie, koryguje wady postawy, uśmierza przewlekły ból określonych części ciała, redukuje stres i wewnętrzne napięcie oraz poprawia jakość życia.

Rolfing zwiększa też świadomość własnych ruchów i poprawia kondycję, co jest szczególnie korzystne dla sportowców, tancerzy czy muzyków.

 

ROLFING
ROLFING

Masaż tkanek głębokich (MTG) to forma manualnej pracy z ciałem wywodząca sie z Rolfingu. To świadome, nieschematyczne podążanie za funkcją układu mięśniowo-powięziowego. Bezpośredni rodzaj pracy zwiększający gibkość i ruchomości tkanek miękkich. Poprawa ich jakości w ergonomiczny i ekonomiczny sposób. Jest to coraz popularniejsza forma masażu, która pozwala na skuteczne rozwiązywanie zaburzeń w obrębie narządu ruchu (i nie tylko).